- Čas
- značka t – základní fyzikální veličina vyjadřující posloupnost jednotlivých stavů a dějů reality. V klasické fyzice je čas chápán jako samostatná veličina, v teoriích relativity a v kvantové fyzice jako veličina závislá na hmotnosti a energii. Čas je veličina protenzivní, tj. taková, jež se trvale a spojitě mění a kterou nemůžeme zpětně reprodukovat. Pro časové intervaly nebo diference se také používá termín doba (např. doba trvání určitého děje).
- Sekunda
- je doba rovnající se 9 192 631 770 periodám záření, které odpovídá přechodu mezi dvěma hladinami velmi jemné struktury základního stavu atomu cesia 133. Tato definice byla přijata na 13. generální konferenci vah a měr v roce 1967. Sekunda je základní jednotkou soustavy SI.
Podle mezinárodních usnesení jsou přípustné tyto vedlejší jednotky:
|
1 minuta (min)
1 hodina (h)
1 den
1 týden
|
= 60 s
= 60 min
= 24 h
= 7 dní
|
Jsou to jednotky velmi staré, jejich vzájemný vztah je šedesátkový, resp. dvanáctkový (2x12). Oba sustémy pocházejí ze starého Sumeru a Babylónie.
Názvy minuty a sekundy vznikly ze starých latinských názvů dílů hodiny:
pars minuta prima (první malá část – dnes zbyla jen minuta)
pars minuta sekunda (druhá malá část – dnes jen sekunda)
- Hvězdný den
- Doba mezi dvěma po sobě následujícími horními kulminacemi jarního bodu. Hvězdný den je o 3 min 56,555 42 sekundy kratší než střední sluneční den.
- Siderický den
- Doba mezi dvěma po sobě jdoucími horními kulminacemi téže hvězdy. Trvá 23 hodin 56 minut 4,0989 sekund. Siderický den je asi o 0,0084 sekundy delší než hvězdný den. Důvodem je precese jarního bodu, to je posouvání mezi hvězdami ve směru otáčení oblohy.
- Střední sluneční den
- Doba mezi dvěma po sobě následujícími dolními kulminacemi středního Slunce. Trvá 24 hodin středního slunečního času.
- Anomalistický měsíc
- Doba mezi dvěma po sobě následujícími průchody Měsíce perigeem. Vzhledem k posouvání perigea měsíční dráhy ve směru měsíčního pohybu opíše Měsíc za dobu anomalistického měsíce úhel o něco větší než 360°. Proto je anomalistický měsíc delší než siderický měsíc. Trvá 27,5546 dne (27d 13h 18m 33,7s).
- Siderický měsíc
- Doba, za níž se Měsíc vrátí k téže hvězdě, to je 27 dnů 7 hodin 43 minut 11,54 sekund (27,32166 dne).
- Tropický měsíc
- Doba, kterou potřebuje Měsíc, aby se vrátil k jarnímu bodu. Trvá 27 dnů 7 hodin 43 minuty 4,7 sekundy. V důsledku posouvání jarního bodu vstříc Měsíci (precese) je tropický měsíc o 7 sekund kratší než siderický měsíc.
- Anomalistický rok
- Doba mezi dvěma po sobě následujícími průchody Země perihelem. Protože se perihel pozvolna posouvá ve směru oběžného pohybu planet, opíše Země mezi dvěma průchody perihelem úuhel o něco větší než 360°. Proto je anomalistický rok delší než hvězdný rok. Trvá 365,2596 středních slunečních dnů (365d 6h 13m 53,2s středního slunečního času).
- Juliánský rok
- Rok o délce 365,25 dnů. Byl zaveden Juliánskou reformou. Juliánský rok se liší od tropického roku o 0,0078 dne (11 minut 14 sekund). Tuto digerenci do značné míry odstranila gregoriánská reforma.
- Gregoriánský rok
- Průměrný rok v gregoriánském kalendáři. Trvá 365,2425 dne a těsně se přimyká k tropickému roku (365,2422 dne), který odpovídá střídání ročních dob.
- Siderický (hvězdný) rok
- Doba, za kterou se Slunce vrátí k téže hvězdě. Délka hvězdného roku je 365,25636 středního slunečního dne, vlivem precese je o 20 minut delší než tropický rok.
- Tropický rok
- Doba mezi dvěma po sobě následujícími průchody Slunce středním jarním bodem. Trvá 265 dní 5 hodin 48 minut 45,7 sekundy středního slunečního času, je základem kalendářního roku. Během tropického roku se vystřídají všechna čtyři roční období.
- Gregoriánská reforma kalendáře
- Reforma opravující nepřesnosti kalendáře juliánského (v 16. století předstihl kalendář o 10 dní přírodní rytmus daný oběhem Země kolem Slunce). Vyhlášena 24.2.1852 bulou papeže Řehoře XIII,; z nového kalendáře přebývající dny vypuštěny, a aby rozdíl opět nenarůstal, snížen počet přestupných roků ustanovením, že letopočty končící dvěma nulami budou přestupné pouze tehdy, budou-li dělitelné číslem 400. Gregoriánská reforma kalendáře nabyla platnost 1582, po 4. říjnu se mělo psát 15. října. V českých zemích byla přijata 1584 (v Čechách a ve Slezsku v lednu, na Moravě v říjnu).
- Juliánská reforma kalendáře
- Reforma, kterou navrhl alexandrijský učeň Sósigenos a zavedl v 1. století př.n.l. G.I.Caesar (tzv. kalendář juliánský). Základen letopočtu byla délka ročního oběhu Slunce (365 dní), délka měsíců byla 30 nebo 31 dní (únor měl 29 dní). Rok začínal v nejkratším dni a každý čtvrtý rok byl přestupný (únor měl 30 dní). Začátkem letopočtu bylo založení Říma 753 př.n.l. ("ab urbe condita"). Na základě juliánské reformy vznikl dnešní kalendář gregoriánský.
- Perigeum
- Bod na dráze Měsíce nebo umělé družice kolem Země, ve které je těleso Zemi nejblíže.
- Perihel
- Bod na dráze planety, planetky nebo komety, ve které je nejblíže Slunci.
- Precese zemské osy
- Pohyb zemské rotační osy. Zemské těleso je zploštělé, na přebytky hmot oproti kulovému tvaru působí přitažlivá síla měsíce a vytváří silovou dvojici, která mění směr zemské osy. V menší míře ji mění i Slunce. Země tedy současně s rotací a obíháním kolem Slunce vykonává další pohyb, tzv. lunisolární precesi. Zemská osa při ní opisuje kuželovou plochu kolem normály k ekliptice. Úhel mezi zemskou osou a normálou k ekliptice je 23,5°. Perioda precese zemské osy činí 25 725 roků (tzv. platónský rok). Precese má opačný smysl otáčení než zemská rotace, tzn. že rotační osa Země se stáčí k západu.
|
|